»   AKTUALNOŚCI 
»  WYNIKI
»  ZAWODNICY
»  SEKCJE
»  TRENERZY
»  GALERIA
»  FILMY
»  O JUDO
»  DO POBRANIA
»  TEAM CARD
»  SKLEP
»  KONTAKT
 
1
<span style="font-weight:bold; color: white; font-family:arial;">Dziękujemy naszym sponsorom za wsparcie sekcji Judo !</span><br><span style="font-family:arial; font-size:13px;">
1
<span style="font-weight:bold; color: white; font-family:arial;">Ania Dąbrowska brązową medalistką Mistrzostw Świata!</span><br><span style="font-family:arial; font-size:13px;">W ostatnich tygodniach Ania wywalczyła brąz Mistrzostw Świata, srebro Europejskiej Olimpiady Młodych oraz V miejsce Mistrzostw Europy! Gratulacje!
1
<span style="font-weight:bold; color: white; font-family:arial;">Judo - najlepszy sport dla Twojego dziecka!</span><br><span style="font-family:arial; font-size:13px;">Zapraszamy do naszych sekcji we Wrocławiu oraz poza granicami miasta!
1
<span style="font-weight:bold; color: white; font-family:arial;">TIM SA - oficjalny sponsor Damiana Szwarnowieckiego</span><br><span style="font-family:arial; font-size:13px;">TIM SA - oficjalny sponsor Damiana Szwarnowieckiego, dwukrotnego Mistrza Europy, Mistrza Polski Seniorów.
 

 

 

  Sponsor generalny 
  Sponsorzy 
  Współpraca 

 

 

« powrót
 
Wspaniały występ naszych judoków na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów!!!
2011-04-04

Dziewięć medali, trzy piąte miejsca, oraz pięć siódmych lokat – to dorobek naszej sekcji judo na ostatnich Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów, które odbywały się w Kątach Wrocławskich w dniach 1-2 kwietnia. Zawodniczki MKS Juvenia Wrocław wywalczyły złoto, dwa srebra i jeden brąz. Judocy z KS Gwardia Wrocław złoto, srebro i trzy brązowe krążki. Momenty wielkiej radości, ryk zawodu, pozytywne niespodzianki, jak i lekki niedosyt – taką mieszankę zgotowali nam nasi judocy.

Zawody rozegrane zostały w nowej hali GOKiS w Kątach Wrocławskich. Przez dwa dni zawodniczki i zawodnicy walczyli na trzech matach o tytuł mistrzowski.

Złoto w kategorii do 78 kg wywalczyła wychowanka trenera Bartłomieja Zamęckiego – Emilia Szwiec. Była faworytką w tej kategorii wiekowej i nie zawiodła, pewnie pokonując kolejne rywalki. Jest to bardzo utytułowana zawodniczka – zdobyła już tytuł mistrzowski w trzech kategoriach wiekowych – Młodziczkach, Juniorkach Młodszych i teraz w Juniorkach.

Srebro zdobyła Kamila Wasek w kat. +78 kg. Była to nasza kolejna faworytka do złota. Wszystko szło zgodnie z planem aż do pojedynku finałowego. Wychowanka trenera Zbigniewa Zamęckiego zaczęła bardzo skupiona i wywiązywała się dobrze z założeń taktycznych. W końcu udało się rzucić Monikę Bank (Gwardia Opole) na yuko, jednak po rzucie seoi-otoshi za mocno się skręciła w stronę rywalki i wpadła w trzymanie. Szkoda, bo nasza jedyna dotychczas medalistka ME Juniorek Młodszych mogła sięgnąć po złoto! Brązowy medal w tej samej kategorii wywalczyła Asia Piechota, która wróciła na matę po długiej nieobecności, ale w ostatecznie udało jej się wywalczyć miejsce na podium.

Kolejne srebro to zasługa dobrej postawy Klaudii Kurzej. Klaudia była zawodniczką rozstawianą, więc przez walki eliminacyjne przeszła jak burza. Trudny pojedynek półfinałowy z Adrianą Grabowicz rozstrzygnęła na swoją korzyść. Wygrała na yuko, jednak przez całą walkę dominowała nad byłą koleżanką klubową. W finale z Dominiką Gnich z UKJ-AON Warszawa popełniła błąd, który niestety wykorzystała rywalka. Osoto-gaeshi dało zwycięstwo rywalce a Klaudii srebrny medal.

Spośród naszych zawodniczek na uznanie zasługuje Sara Juszkiewicz, której piąta lokata jest dużym pozytywnym zaskoczeniem. Wygrała trzy walki, jednak w tej najważniejszej zabrakło umiejętności i na najniższym stopniu podium stanęła jej rywalka – Smorzewska Dorota z Płocka. W tej samej kategorii wagowej siódme miejsce zajęła Marta Ejneberg. Spośród zawodniczek MKS Juvenia Wrocław siódme miejsce wywalczyła również Aleksandra Zaleska (78 kg) i Patrycja Godlewska (44 kg).

W rywalizacji mężczyżn udało się wywalczyć „tylko” jeden złoty krążek. Dużo można byłoby mówić o Damianie Szwarnowieckim. Zdominował on rywalizację w kategorii do 66 kg. Demolował kolejnych rywali w eliminacjach, jednak w półfinale trafił na godnego siebie rywala – Macieja Zacheję z Gwardii Warszawa, jednak i on nie znalazł sposobu na Damiana. Finał z Michałem Bartusikiem przez długi czas toczył się pod dyktando wychowanka trenera Zbigniewa Zamęckiego, jednak przewagi punktowej nie było po żadnej ze stron. Ale najmocniejszą stroną Damiana jest ne-waza, o czym wie każdy z rywali, a wielu z nich po prostu w popłochu ucieka za matę. I tym razem nie zawiodła koronna technika – sankaku jime - niejednokrotnie wykorzystywana w trakcie trzydniowej rywalizacji. Tytuł Mistrza Polski Juniorów należał mu się jak nikomu innemu. Jest to nagroda za bardzo ciężką i systematyczną pracę na treningach! W tej samej kategorii wagowej siódme miejsce zajął Adam Stolarczyk. Po dwóch zwycięstwach w eliminacjach natknął się na wspomnianego już wcześniej Maćka Zacheję, z którym przegrał. W walkach repasażowych wszystko mogło się zdarzyć. Niestety w pojedynku z Jakubem Ponieckim z Łodzi nasz zawodnik wchodząc w sode-tsuri-komi-goshi „wszedł na plecy” rywalowi, który właśnie w tym momencie spróbował wykonać technikę seoi-otoshi. Ocena yuko zadecydowała o porażce, ponieważ walki repasażowe rozgrywane były do pierwszego uzyskanego punktu.

Srebrny medal w kategorii do 73 kg zdobył Piotr Płoński. W drodze do finału Piotrek pokonał pewnie pięciu rywali. Skupienie, dobra walka o uchwyt i brak błędów – to były atuty naszego zawodnika. Żadnemu z rywali nie udało się rzucić gwardzisty nawet na yuko. Na szczególne uznanie zasługuje pięne kata-otoshi na Boguckim Patryku z Sochaczewa w walce półfinałowej. W finale Piotrek nie mógł uzyskać przewagi punktowej nad Michałem Rydwańskim z AKS-u Strzegom. Mimo, że dominował nad rywalem, tamten wykonał więcej ataków (nie zawsze realnych) i w trakcie hantei uzyskał zwycięstwo decyzją sędziowską. Mimo „dopiero” drugiej pozycji, Piotrek jest wciąż numerem pierwszym w tej kategorii wagowej i od przyszłego tygodnia wraca do rywalizacji o Mistrzostwa Europy Juniorów.

Brązowy medal w najcięższej kategorii wywalczył wychowanek Tomasza Hajdrycha – Kacper Kazimierowicz. Mimo, iż jest pierwszy rok Juniorem, wykazał się dużą dojrzałością na macie i umiejętnością rozgrywania walk. Walczył z rywalami cięższymi i mocniejszymi fizycznie, a swoje walki wygrywał przed czasem. Medal brązowy zapewnił mu rzut soto-makikomi wykonany skutecznie na Mateuszu Turku z Czechowic-Dziedzic.

Swoją pozycję w kraju utrzymał Krzysiek Kiełbus. W ubiegłym roku był trzeci, a w tym rywalizację ukończył również na najniższym stopniu podium. Szkoda walki półfinałową, w której przegrał z medalistą Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, Łukaszem Kiełbasińskim z Rysia Warszawa. Pojedynek był niezwykle wyrównany, a w doliczonym czasie walki Krzysiek dominował nad rywalem. Żadnemu z zawodników nie udało się jednak uzyskać przewagi punktowej i o miejscu w finale w kat.  Do 60 kg decydowali sędziowie. Decyzją 2:1 do finału wszedł bardziej utytułowany zawodnik z Warszawy. W walce o medal Krzysiek wyciągnął dźwignię rywalowi i zapewnił sobie miejsce na podium. W tej samej kategorii walecznością wykazał się Arek Makarewicz, który zakończył turniej na siódmym miejscu. Odstawał siłowo od czołówki z tej kategorii wagowej i wie nad czym musi popracować w najbliższym czasie.

W kategorii do 81 kg dwóch gwardzistów szło jak burza, ale niestety tylko jednemu udało się sięgnąć po medal. Była to najmocniejsza i najbardziej wyrównana kategoria wagowa. Karol Kurzej, bo to do niego należy medal brązowy, drogę do miejsca trzeciego miał naprawdę trudną. Po wygranej pierwszej walce trafił na faworyta z Opola – Tomasza Szczepaniaka. Walka nie układała się najlepiej, ponieważ na początku Karol został rzucony na waza-ari. Jednak o-soto-gari w wykonaniu naszego gwardzisty był jednym z ładniejszych rzutów tego turnieju. Gdy rywal leżał na łopatkach cała sala szalała z radości! Kolejny pojedynek szybko przeszedł do historii, a w ćwierćfinale Karol spotkał się Marcinem Witkowskim z Warszawy. Rywal w pewnym momencie zdominował fizycznie naszego zawodnika, jednak dzięki aktywności i niesamowitej woli walki sędziowie zdecydowali w trakcie hantei, że to właśnie nasz judoka walczyć będzie w półfinale. Tam Bartek Kurkiewicz nie pozostawił nam złudzeń, że to on powinien walczyć o złoto. Piękny rzut biodrowy w pierwszej akcji musiła zostać oceniony na ippon.

Równolegle, w drugiej połówce tabeli, odważnie poczynał sobie Patryk Iwaszkiewicz, dla którego były to pierwsze Mistrzostwa Polski w Juniorach oraz w wyższej kategorii wagowej. W pierwszych dwóch walkach miał słabszych rywali - dominował jednak walczył bardzo nieefektywnie. W końcu jednak wszystkie walki kończyły się zgodnie z planem. Trzeci pojedynek był za to niezwykle emocjonujący i widownia została momentalnie rozbudzona. Naprzeciwko naszego gwardzisty stanął Tomek Kwiatkowski z Czarnych, który tego dnia rzucał wszystkich rywali na wszystkie możliwe strony... z wyjątkiem judoków wrocławskiej Gwardii. Patryk uzyskał yuko i przez całą walkę bronił wyniku. Po bardzo dynamicznym i ciekawym pojedynku to właśnie on przesunął się w drabince. Ćwierćfinał udało się wygrać w łatwiejszy sposób, a w półfinale czekał już kolejny faworyt – Mikołaj Trześniewski z Gwardii Warszawa. Potwornie męcząca walka o uchwyt z niewygodnym rywalem mocno dała się we znaki Patrykowi. Po czterech minutach obaj rywale mieli jedynie po shido i potrzebna była dogrywka, której nasze zawodnik nie wytrzymał. Drugie shido i pozostała walka o brąz.

Dwa pojedynki o brązowe medale. Karol niesiony wspaniałym dopingiem zdemolował Tomka Kwiatkowskiego z Czarnych Bytom – yuko i dwa waza-ari dały pewne zwycięstwo. Patryk w walce z Kamilem Prusem nie wykorzystał potwornego zmęczenia rywala i 6 sekund przed końcem walki zgapił się upadając na yuko. Obaj zawodnicy zasłużyli jednak na ogromne brawa.

Piąte miejsce zajął także Krzysiek Ciesielski. Poobdzierana twarz potwierdza jednak stwierdzenie, że tanio skóry nie sprzedał. Szkoda walki o brązowym medal, w której naprzeciwko stanął Łukasz Ziembikiewicz z Poznania. Długo walka była wyrównana, jednak to rywal pierwszy uzykał ocenę waza-ari skutecznie rzucając na seoi-otoshi. Późniejsze punkty dla rywala były wynikiem desperackiego ataku Krzyśka. Tuż za podium, ale w dorobku trzy wygrane walki i postawa godna prawdziwego fightera!

Worek medali jest wynikiem ciężkiej pracy całej naszej sekcji – zawodników i trenerów. Kilku zawodników liczyło na lepszy występ, ale niestety nie udało się zająć czołowych lokat. Pozostaje nam walka o Mistrzostwa Europy, najbliższy sprawdzian już za tydzień w Grecji! A za dwa tygodnie kolejne emocje – Mistrzostwa Polski Młodzieży.

Organizacyjnie zawody były bardzo udane. Walki finałowe miały odpowiednią oprawę. Do wielkich gal boksu jeszcze nam daleko, ale pierwsze kroki w dobrym kierunku zostały poczynione. Każdy z finalistów wyprowadzany był na matę przez młodych adeptów judo z sekcji w Kątach Wrocławskich oraz z Żórawiny. Oprawa muzyczna to zasługa Dja Crossa. Każdy z finalistów został przedstawiony, aby widownia (która miejmy nadzieję w przyszłości będzie jeszcze liczniejsza) wiedziała kogo podziwiać. Profesjonalna spikerka to kawał dobrej roboty Piotrka Nowaka. Wśród zaproszonych gości był między innymi:

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Radosław Mołoń,
Burmistrz Miasta Kąty Wrocławskie Pan Antoni Kopeć,
Wiceburmistrz Miasta Kąty Wrocławskie Pan Mieczysław Reps,
Starosta Powiatu Wrocławskiego Pan Andrzej Szawan,
Wieloletni trener KS Gwardia Wrocław Pan Stanisław Siewior.

W trakcie ropoczęcia miały miejsce trzy wspaniałe pokazy – jeden w wykonaniu niezwykłej urody studentek AWF-u wrocławskiego oraz dwa naszych trenerów – Macieja Kostrzewy oraz Jarosława Maślińskiego. Wielkie brawa zgromadzonej publiczności i liczne słowa zachwytu VIPów świadczą o klasie wystepujących artystów.

Szczególne podziękowania należą się trenerowi Zbigniewowi Zamęckiemu, Radosławowi Zamęckiemu, Pawłowi Pilskiemu za organizację zawodów, a także naszym Młodzieżowcom oraz pracownikom GOSIR-u za pomoc w organizacji, szczególnie dla Marcina „Guźca” Kusza!


Gratulacje dla zawodniczek i zawodników, a także trenerów!


 « powrót

 
Aktualności | Wyniki | Zawodnicy | Galeria | Treningi | Trenerzy | O judo | Historia | Kontakt

© Gwardia & Juvenia Wrocław 2010. Wszelkie prawa zatrzeżone.
projekt i wykonanie: hajime studio